«Історія інтелектуального розвитку дитини,як і нашої цивілізації, базується на творчій роботі, що створюється паралельно головою та рукою».
Марія Монтессорі
Творчість - прекрасний засіб для розвитку особистості. Творчість прищеплює дитині любов до прекрасного, вчить бути стриманою, цілеспрямованою.
Саме вона сприяє розвитку у дитини уяви, уваги, мислення. Ось чому, бажано, з ранніх років з дитиною необхідно працювати. Спочатку, звичайно ж, саме дорослий буде керувати всім процесом створення тієї чи іншої роботи. Поступово дитина самостійно почне придумувати і додумувати.
Ми знаємо, що творчі особистості сьогодні, в сучасному житті дуже потрібні. Але часом не знаємо, з якими задатками народжені діти. Розвивати задатки необхідно з ранніх років, коли тільки формується особистість. А для того, щоб зрозуміти, ?кі задатки є у дитини, їй необхідно спробувати себе в різній діяльності.
Останнім часом ліплення з солоного тіста набирає дедалі більше популярності. І переваги цього матеріалу очевидні: тісто не алергічний матеріал, легко змивається водою. Дорослі добре знають тягу дітей спробувати все «на зубок» і тут матеріал показує свій позитивний бік,- склад тіста абсолютно безпечний. Ліплення сприяє розвитку здорового сприйняття, пам'яті, образного мислення, дрібної моторики рук, вкрай необхідних для успішного навчання в школі. Також, як і інші види образотворчого мистецтва, ліплення формує естетичні смаки, розвиває почуття прекрасного. Тому обґрунтовано можна припустити, що ліплення з нетрадиційних матеріалів сприятливо позначається на розвиток дитячої творчості.
Ліплення із солоного тіста - давня забава, що збереглася донині. Може, завдяки простоті й дешевизні виготовлення^ може через пластичність матеріалу.
Іграшки, картинки, свічки, рамки - що тільки не роблять із податливого тіста. До того ж спільна творчість, а зовсім не чергова придбана іграшка зближає дорослого з дитиною, залишаючи в душах обох незабутнє враження про дитинство.
Солоне тісто-чудовий навчальний матеріал. Його секрет простий: при ліпленні у малят розвивається моторика пальчиків, а це вже пряма дорога до розвитку мови.
Рецепт гарного’тренажера для пальців:сіль, борошно, вода. Для самого простого варіанту нам буде потрібно склянка дрібної солі, склянка гарячої води, дві склянки борошна та харчові барвники. Сіль потрібно розчинити у воді, дочекатись, коли вода охолоне і замісити тісто. В тісто можна додати гуашеві фарби. Тісто готувати заздалегідь . Його потрібно добре вимісити, загорнути у харчову плівку і кілька годин потримати на холоді. У цьому випадку воно стане більш еластичне, а вироби не будуть тріскатись і ламатися з боків. Для роботи нам обов'язково дощечка для ліплення, качалка, стека, тонкі пензлики для змочування, щоб з'єднувати деталі. Для нанесення рельєфу можна використовувати сірники, зубочистки, олівці. Деякі деталі можна вирізати формочками для печива, або дитячими формочками для пісочних пасок.
Як свідчить досвід гуртка,кожне заняття розраховане на певний вік, досвід дітей та його можливості. Бажання пізнати нове створює передумови подальшому захопленню дітей, пробуджує здібності, формує вміння і навички роботи з тістом, виховує художній смак.
Отже, ми доходимо висновку, що ліплення є способом розвитку творчих здібностей дитини. Сучасне суспільство зацікавлене у тому, щоб виховувати дитину гармонійно розвинену, а головне творчу особистість. Дитина - це втілення фантазії, а педагог є його наставником у формуванні його творчості.
Підготувала завідувачка Брагинівського дитячого садка «Колосок» Петропавлівського району Дніпропетровської області Головінова Наталія Миколаївна.